Že jste o infekci Helicobacter pylori zatím neslyšeli? Tak je tomu často. Lidé ji mají, a ani o tom nemají tušení. Své problémy spojené se zažíváním přičítají tomu, že mají jednoduše citlivější žaludek. Proto jim způsobí těžké či mastné jídlo bolesti žaludku, pocit nadměrného naplnění žaludku, nepřiměřené říhání, nadýmání apod. O infekci se dozvídají až z úst lékaře, který jim nechá provést test na bakterii Helicobacter pylori. Přitom léčba je velmi dobrá, ale je nutné o infekci vědět. Přitom jí trpí dle odhadů asi polovina dospělé populace.
Bakterie v žaludku, která se umí dokonale přizpůsobit
Helicobacter pylori je bakterie, která se usídluje na žaludeční sliznici. Žije v povrchových vrstvách sliznice žaludku a dvanáctníku, na kyselé a pro bakterie velmi nepříznivé prostředí se velmi dobře přizpůsobí. Dokonce si umí z močoviny vytvořit zásaditý amoniak, který ji chrání před zničením žaludečními šťávami.
O Helicobacter pylori mluvili už v roce 1982 vědci Warren a Marshall, kdy poukázali na její význam při vzniku vředových nemocí žaludku a dvanáctníku. Za ojev Helicobacter pylori a její spojitost při vředových onemocnění zažívání získali v roce 2005 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.
Příznaky, léčba infekce
První příznaky jsou nenápadné a jeví se jako běžné trávicí obtíže. Až výraznější projevy přinutí pacienta k návštěvě lékaře. Může jít o pocity, jakoby docházelo k pálení žaludku a jícnu. Časté je nadýmání, bolest žaludku, bolesti břicha, zápach z úst, nevolnost až zvracení, nechutenství a pocit plnosti, únava i průjem.
Léčba po prokázání infekce probíhá nasazením antibiotik. Lékaři ale dnes hledají náhradní a šetrnější řešení, navíc na antibiotika si tato bakterie velice dobře vytváří rezistenci. Osvědčené je užívání Mastichy. Najdete ji např. u Masticlife, kde si můžete koupit i test na domácí samovyšetření na bakterii Helicobacter pylori.