Čtvrtek, 25 dubna, 2024

Bezpečnost při wakeboardingu

- Komerční sdělení -aktuality

Wakeboarding je moderní sport, jehož popularita narůstá. Proč bychom ani u tohoto vodního sportu neměli zapomínat na bezpečnost? Co nám hrozí a které bezpečnostní prvky jsou důležité?

Wakeboarding přináší dávku adrenalinu na vodě

Wakeboarding patří do kategorie vodních sportů. Jezdec je při něm tažen na wakeboardu, a to lodí nebo kabelovým vlekem. Pohybuje se po vodní hladině.

V principu je tento sport mixem vodního lyžování a snowboardingu. Jde o sport adrenalinový, který vám pomůže vybít velké množství energie. Jeho vyznavači navíc vyzdvihují skutečnost, že se rozhodně nemusíte obávat toho, že byste svým „řáděním“ jakkoli ohrožovali okolní prostředí. Zatěžovat své okolí nebudete hlukem či zápachem.

Začátečníka může překvapit, že vlek ho dokáže roztáhnout rychlostí až 30 km/h. S případnými pády je nutné do začátku určitě počítat.

S dodržováním zásad bezpečnosti lze wakeboarding považovat za vhodný sport i pro děti. Začít lze od přibližně 7 let věku. Dítě by již v tomto věku každopádně mělo být seznámeno s vodním prostředím a mělo by se v něm pohybovat se s dostatečnou jistotou.

Základem jízdy na wakeboardu je ochranná přilba a nárzová vesta

Vzhledem k tomu, že na wakeboardu hrozí úrazy, je zcela nezbytné dbát o svou bezpečnost. Chybět by vám tak jednoznačně neměla ochranná přilba. Zabránit dokáže mimořádně nebezpečným úrazům hlavy.

Pokud už spadnete, přilba na wake se postará o to, že ve vodě budete dobře vidět pro ostatní. Určitě si taktéž zvolte přilbu s kryty uší, abyste si chránili i tuto citlivou část těla.

Vesta na wakeboarding poskytne ochranu proti nárazům celému trupu. Na těle by měla spolehlivě držet, proto je nutné si zvláště pečlivě vybrat velikost. Kromě velikosti se od sebe jednotlivá provedení liší i tvarem, způsobem zapínání nebo materiálem.

Nárazová vesta by taktéž měla být vybavena tzv. zónami, které dokáží chránit nejen při pádech na vodu, ale také v případě překážek ve wakeparcích.

Nezapomeňte na neopren

Pakliže se chystáte sportovat i v horším počasí, jednoznačně se vám bude hodit i neopren, ať už částečný nebo kompletní. Kompletní neopren je v podstatě takový, který má dlouhé rukávy i nohavice. Další variantou je krátký neopren se zkrácenými nohavicemi a rukávy. Zajistí vám dostatečný tepelný komfort a současně vás nijak neomezí v pohybu.

Doporučit lze pořízení neoprenu i začátečníkům. Zpočátku je totiž poměrně pravděpodobné, že ve vodě skončíte několikrát a náležitě si v ní „pobudete“. Neopren tak zajistí, aby vám nebyla záhy zima a od sportu vás to neodradilo.

Nicméně aby tento doplněk řádně plnil svou funkci, musíte si jej vybrat tak, aby vám dokonale padl. Neoprenový oblek musí na tělo přiléhat poměrně těsně.

A pozor, bezpečnost je samozřejmě i otázkou toho, jak se na wakeboardu vy sami budete chovat. Dodržovat bezpečnostní opatření byste měli hlavně při jízdě za lodí. Na větších vodních plochách by se jezdec měl pohybovat výhradně mezi žlutými bójkami.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek