Pátek, 26 dubna, 2024

Sladký spánek našich nejmenších

- Komerční sdělení -aktuality

Každý novopečený rodič má mnoho pěkných představ o klidně oddechujícím miminku na hrudi. Je přesvědčený, že toto je jeden z nejhezčích momentů, který patří k rodičovství. Ale než se nadějeme, přejde miminkovské období a rázem máme doma ratolest objevující svět na vlastních nohou nebo kolínkách a uspávání se stává obtížnější disciplínou.

Narůstající potřeba soustavného pohybu dítěte a chuť všechno objevovat si žádá neustálé nastavování denního režimu, podle toho, jak nám naše dítko roste. Nebudeme diskutovat, zda spinkat s rodiči, nebo ve své postýlce. Raději si řekneme, co dělat pro děti, aby měli kvalitní a zároveň sladký spánek.

Proč je spánek důležitý

Spánek dětí při vývoji je důležitou součástí pro rozvoj jejich poznávacích funkcí, paměti a prostorové orientace. Dále má také kvalitní spánek dopad i na vývoj řeči a psychickou odolnost.

K tomu je třeba spánkový hormon melatonin, jenž pomáhá nejen k usínání, ale i snižuje důsledky stresu. Plačtivost, nervozita, nedostatečná koncentrace mohou být známkou nedostatečného či nekvalitního spánku.

Prostředí, kde žijeme a zároveň vjemy z celého dne, jež děťátko prožije, mají na spánkovou hygienu značný vliv. Děti během celého den vnímají a pozorují velké množství podnětů. Během spánku je nutné tyto podněty zpracovat. Každý z nás na to potřebuje čas podle svých individuálních potřeb.

Jak dlouho potřebuje vlastně dítě spát? Může nám v tom napovědět ranní pohled. Jestliže na nás koukají očka čilého potomka, nebo zda ho musíme nutit vstávat z postele. Zamysleme se, jestli my sami, jako rodiče dodržujeme spánkovou hygienu a biorytmy svého těla. Děti nás v našich denních činnostech důsledně napodobují a nesou si to vše do dospělosti.

Jakou roli v uspávání hraje nálada rodiče

Ve spánku jsme nejzranitelnější. Proto bychom dětem měli umožnit psychickou i fyzickou pohodu k tomu, aby spaly klidně. Děti potřebují cítit bezpečí, lásku a přijetí.

Přijdou chvíle, kdy v noci k dítěti vstáváme několikrát za noc. Buď jsou to děsivé sny, nemoc, žízeň, pocit úzkosti a občas i počůraná postýlka. Po takové noci je rodič vyčerpaný, k tomu musí zvládat celkový chod domácnosti a pracovní povinnosti. Čas na pohodu a klid je skoro nulový.

Děti jsou s rodiči propojené nádoby a vycítí všechny naše emoce, obavy a umí nám je ihned odzrcadlit. Čím rychleji potřebujeme dítě uspat, abychom stihli všechny povinnosti, nervozita v nás stoupá a tím pádem i dítě vycítí neklid. Začíná se cítit v ohrožení a potřebuje cítit větší blízkost maminky a večerní rituál pro uklidnění. Doba spánku se tím pochopitelně oddaluje.

Zkuste na chvíli zapomenout, že musíte ještě uklidit kuchyni, pověsit prádlo a vyčleňte si čas pro potřebu děťátka, aby se dostalo do klidu, který je ke spánku nezbytný.

RITUÁLY PODLE POVAHY DĚŤÁTKA

Předspánkové rituály nám mají napomoci, aby přechod od denní aktivity k noční pasivitě byl pozvolnější. Pomáhají utužovat rodinné vazby. Mohou mít pozitivní vliv na délku usínání, celkovou psychickou pohodu dítěte, které tím už pozná, co se bude odehrávat.

Co všechno můžeme mezi večerní rituály zařadit?

Na každého platí něco jiného a když se zbavíme předsudku, že každé dítě usíná stejným způsobem, uleví se nám. Každý prožíváme emoce jinak. Proto také nejde všechny děti uspávat stejně.

Na kvalitě spánku se podílí i vliv měsíce a roční doba. V létě svítí déle světlo a v zimě nás časné šero zažene rychleji do postele. Velmi se přikláníme k tomu, aby malé děti měly alespoň pravidelnost, řád a chodily spát brzy a ideálně ve stejnou dobu.

Malé děti do věku 4 let by měly spát průměrně kolem dvanácti hodin. Současným trendem je, že malé jsou ještě v jedenáct s rodiči vzhůru, s tvrzením vždyť se ráno vyspí. Jejich mozek a tělíčko se nezvládá v pozdních hodinách dostatečně regenerovat, a přetížení se pak může projevovat zvýšenou, až neustálou aktivitou. Jako lokomotiva, která je už tak rozjetá, že je obtížné ji zastavit, bez karambolů a dohadování.

Většina dětí se potřebuje přes den doslova vyběhat z energie, aby mohlo usnout. Nevyběhané dítě budete večer zbytečně nahánět a přemlouvat na klidnou masáž, když nožkami stále kmitá.

Jiné dítě bude citlivé na vyřčená slova a situace za celý den, která se mohou projevit bázlivostí a zvýšenou potřebou po vaší blízkosti. Zde pomáhá předvečerní mazlení, objímání a slovíčka “Mám tě moc ráda.”, Vše bude v pořádku.”

Jiné děti jsou zase kombinace všeho dohromady, nedokážou vypnout myšlenky a klidně ležet. Může pomoci nejprve uklidit hračky, které jsou rozházené po pokojíčku a jít i příkladem. Potom si spolu s nimi lehneme, zavřeme oči a zhluboka dýcháme. Když se zklidní, můžeme je pohladit po zádíčkách a odejít.

Je sice trošku obtížnější vypozorovat, jaký typ je zrovna naše dítě, ale chce to čas a trpělivost. Vnímavý rodič rozezná, kdy je nutné udělat změnu, jenž bude fungovat. Stačí i místo sledování večerní televize pozorovat děti a sami vás navedou k činnosti, u které se zklidní.

Co pomůže ke kvalitnímu spánku

V pokoji, kde naše děťátko bude spát se snažíme zajistit co nejlepší podmínky.

TMA

Spánek by nemělo rušit žádné umělé světlo zvenčí. Zatemňovacími závěsy, roletami nebo žaluziemi zabráníme osvětlování z venku. Odstraníme všechny rušivé svítící předměty, jako je elektronika a noční lampička. U postýlky by neměl být ani mobil.

TEPLOTA

Na spaní je obecně ideální teplota nižší než 20 °C. Menší děti mohou mít problémy s termoregulací, větší děti se naopak odkopávají, potí se a hůř spí. Školákům postačí teplota kolem 13–15 °C. Nejlepší je vhodnou teplotu, při níž bude dítě spokojeně spát, postupně vyzkoušet a zohlednit, zda je zimomřivé nebo horkokrevné.

ČERSTVÝ VZDUCH

Místnost je také potřeba večer vyvětrat, aby se vyměnil kysličník uhličitý, který vydechujeme, za kyslík. Doba větrání souvisí s tím, kde žijeme a jaká je roční doba. S přísunem čerstvého vzduchu podpoříme správné dýchání a zkvalitníme spánek.

POŘÁDEK

Jestliže bude dítě z postýlky sahat na rozházené hračky na zemi nebo je mít přímo v postýlce, bude mít potřebu neustále na hračky sahat a hrát si s nimi. I hračky spinkají ve skříni nebo šuplíku a může to být pěkný večerní rituál, když budeme s dětmi ukládat hračky k spánku.

Čtení pohádek a dopad modrého světla

V současné přetechnizované době je smutný pohled na děti sotva odrostlé z plínek mající v ruce telefon či tablet i několik hodin denně. Začíná být ojedinělé, když se před spaním čte z ilustrované pohádkové knížky a díky za to rodičům, kteří to stále ctí.

Dnešní děti mají odlišné idoly, než za našich časů, kdy vládly pohádky z mechu a kapradí. Youtubeři, jenž je ovlivňují, nejsou a nenahradí rodiče. Používáním telefonů, tabletů a různých led pásků na nás velmi často působí vliv modrého světla. To na nás může mít spíše obrácený dopad a stimulovat mozek pro delší bdění.

Jiné je přirozeně modré světlo ze slunečního svitu, které zlepšuje naše mentální schopnosti, reflexy, zvyšuje energii a stimuluje tvorbu hormonu radosti serotoninu.

Dnešní děti nechtějí moc předčítat. Co zkusit dětem při uspávání například vyprávět, jaké to bylo, když jsme my byli děti. Jaká byla doba za našich babiček, kdy nebylo tolik technických vymožeností. Jaké lumpárny jsme jako děti zažívali. Co dětem připomenout jejich první zkomolená slůvka a tím vykouzlit úsměv na tvářích vás obou. A taková společně vymyšlená pohádka pomůže propojit a pochopit odlišné světy a zároveň příjemně unavit. Jen pozor, abyste neusnuli dříve. Je důležité být rodičem, ale také být stále partnerem tomu, kdo na vás čeká v druhé místnosti. 

Společný čas

Společný čas je nenahraditelný a děti vskutku velice rychle odrostou a přijde doba, kdy společné chvilky mazlení a vyptávání najednou zmizí. Jednou budeme ještě rádi vzpomínat na volání z dětského pokojíčku “Mamííí, nemůžu spát.“ Výsluní potřebného rodiče zaujmou kamarádi. Za zavřené dveře pokoje vás puberťák pustí už jen pro sebrání špinavého prádla a smradlavých ponožek. I to však může být důkazem, že jste udělali všechno, jak nejlépe jste mohli a dovedli úspěšně své dítě do samostatnosti.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek